program 2021

Preliminärt program. Ändringar kan förekomma

2021

 

.

.

ÅLANDS XLVI ORGELFESTIVAL

söndag

27.

18:00

Jomala

Festhögmässa

  Stefan Äng, celebrant (AX)

  Natalie Örnkvist, sopran (AX)

  Eva-Helena Hansen, orgel (AX)

måndag

28.6

20:00

Saltvik

Öppningskonsert

  James D. Hicks, orgel (USA)

tisdag

29.6

20:00

Lemland

Den romantiska orgeln

  Maurice Clerc, orgel (F)

onsdag

30.6

12:00

Mariehamn

Lunchkonsert

video från läktaren

  Marko Hakanpää, orgel (FIN)

20:00

Geta

Ålandskonsert

  Natalie Örnkvist, sopran (AX)

  Eva-Helena Hansen, orgel (AX)

  Henryk Gwardak, orgel (AX)

torsdag

1.7

20:00

Finström

Kammarkonsert

  Baltic Opera String Quartet (PL)

  Piotr Rojek, orgel (PL) 

fredag

2.7

12:00

Mariehamn

Lunchkonsert

video från läktaren

  Piotr Rojek, orgel (PL)

20:00

Jomala

Avslutningskonsert

  Therese Karlsson, sopran (AX)

  Markus Malmgren, orgel (FIN)

Programblad 20€, medlemmar 15€, festivalpass 120€, rabattkort för 4 konserter 65€. Kontant betalning

måndag, 28.6.2021 kl 20:00, Saltvik, Sta Maria kyrka

  JAMES D. HICKS, orgel, USA 


James D. Hicks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tisdag, 29.6.2021 kl 20:00, Lemland, Sta Birgitta kyrka

  MAURICE CLERC, orgel, Frankrike


Maurice Clerc

SUITE DE DANSES ANONYMES du XIV° au XVII° siècles

Restitution of Francis Chapelet:

Intrada, Danse française, Danse anglaise, Danse allemande, Danse espagnole,

Danse hongroise and Saltarelle italienne, Danse Autrichienne

BENEDETTO MARCELLO (1686-1739)

Andante of concerto in c moll

JEAN-JOSEPH MOURET (1682-1738)

Symphonies of Fanfares (1ère suite): (transcription of Maurice Clerc)

Ouverture

Gracieusement and sicilienne

Final

CESAR FRANCK (1822-1890)

Choral n° 3 en La mineur

GASTON LITAIZE (1909-1991)

Andantino en La majeur

Allegretto en Si majeur

(from the 24 liturgical préludes)

JEHAN ALAIN (1911-1940)

Postlude pour l’office des complies

Charles TOURNEMIRE (1870-1939)

Paraphrase on «Victimae Paschali Laudes»

(reconstructed improvisation by Maurice Duruflé) 

 

onsdag, 30.6.2021 kl 12:00, Mariehamn, St. Görans kyrka

  MARKO HAKANPÄÄ, orgel, Finland


 

Marko Hakanpää

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

onsdag, 30.6.2021 kl 20:00, Geta, St. Görans kyrka

  NATALIE ÖRNKVIST, sopran, Åland

  EVA-HELENA HANSEN, orgel, Åland

  HENRYK GWARDAK, orgel, Åland


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

torsdag, 1.7.2021 kl 20:00, Finström, St. Mikaels kyrka

  BALTIC OPERA STRING QUARTET, Polen

     Anna Manicka, I violin, Katarzyna Filipiak, II violin, Maria Kowalkowska, viola, Barbara Misiewicz, cello

  PIOTR ROJEK, orgel, Polen  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fredag, 2.7.2021 kl 12:00, Mariehamn, St. Görans kyrka

  PIOTR ROJEK, orgel, Polen


 

Piotr Rojek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fredag, 2.7.2021 kl 20:00, Jomala, St. Olofs kyrka

  THERESE KARLSSON, sopran, Åland

  MARKUS MALMGREN, orgel, Finland


 

Therese Karlsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Markus Malmgren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

startsidan