|
||
program 2023 |
2023 |
|
ÅLANDS XLVII ORGELFESTIVAL |
söndag 25.6 |
18:00 |
Saltvik |
Musikgudstjänst |
Carolina Lindström, celebrant Natalie Örnqvist, orgel |
måndag 26.6 |
20:00 |
Sund |
Öppningskonsert |
František Vaníček, orgel (CZ) |
tisdag 27.6 |
20:00 |
Lemland |
Den romantiska orgeln |
Laurent Jochum, orgel (F) |
onsdag 28.6 |
12:00 |
Mariehamn |
Lunchkonsert video från läktaren |
Marianne Gustafsson-Burgmann, orgel (FIN) |
20:00 |
Jomala |
Ålandskonsert Ålands Radio & TV |
Sara Alm, sopran (AX) Philip Björkqvist, baryton (AX) Kaj-Gustav Sandholm, orgel & piano (AX) |
|
torsdag 29.6 |
20:00 |
Finström |
Kammarkonsert Ålands Radio & TV |
The Lviv National Philharmonic String Quartet Movimento (UA) Marianne Gustafsson-Burgmann, orgel (FIN) |
fredag 30.6 |
12:00 |
Mariehamn |
Lunchkonsert video från läktaren |
Mattias Wager, orgel (S) |
20:00 |
Saltvik |
Avslutningskonsert |
Charlie Andrews, orgel (UK) |
Programblad 25€, medlemmar
20€,
festivalpass för samtliga konserter 140€, rabattkort för 4 konserter 80€.
OBS! Endast kontant betalning |
tisdag, 27.6.2023 kl 20:00, Lemland, Sta Birgitta kyrka LAURENT JOCHUM, orgel, Paris, Frankrike FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847) 6e sonate en ré mineur (1845): Variations sur le choral "Vater unser im Himmelreich" op. 65 (14') CÉSAR FRANCK (1822-1890) Pièce héroïque (1878) (9') Prélude, Fugue et Variation op.18 (1862) (10') JOHANNES BRAHMS (1833-1897) Choral "Herzlich tut mich verlangen" op. 122 no. 9 (4') CHARLES MARIA WIDOR (1844-1937) 1er mouvement Allegro vivace de la 5ème symphonie (1879) (10’) SAMUEL BARBER (1910-1981) Agnus Dei op. 11 (1967) (8’) LEON BOËLLMANN (1862-1897) Toccata extrait de la Suite Gothique op. 25 (1895) (4’)
|
onsdag, 28.6.2023 kl 12:00, Mariehamn, St. Görans kyrka MARIANNE GUSTAFSSON-BURGMANN, orgel, Helsingfors, Finland SIGFRID KARG-ELERT (1877–1933) Nun danket alle Gott (Marche triomphale), op. 65 No 59 (4’) Werde munter, mein Gemüte, op. 65 No 54 (4’) LOUIS ALFRÉD JAMES LEFÉBURE-WÉLY (1817–1869) GUY ROPARTZ (1864–1955) Prélude funèbre (8’) JOSEF GABRIEL RHEINBERGER (1839–1901) Toccata C-dur (Orgelsonate No 14 in C op. 165) (8’) Abendfriede, op. 156 No 10 (3‘) NIELS WILHELM GADE (1817–1890) Wie schön leuchtet der Morgenstern (2’) LARS EGEBJERG (1930–1986) Melodi från Järna i Dalarna (4’) OTTO OLSSON (1879–1964) Meditation (6’) JOSEF GABRIEL RHEINBERGER (1839–1901) Preludium et Passacaglia in e-Moll, op. 132 (11‘)
|
torsdag, 29.6.2023 kl 20:00, Finström, St. Mikaels kyrka THE LVIV NATIONAL PHILHARMONIC STRING QUARTET MOVIMENTO, Ukraina: Oleksandra Moroz, violin, Bohdana Saviuk, violin, Yuliya Turok, altviolin, Sofiia Okrutna, cello MARIANNE GUSTAFSSON-BURGMANN, orgel, Helsingfors, Finland WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791) Divertimento in D Major, KV 136 (1772) (15') Allegro Andante Presto WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791) Church Sonata nr. 11 in D Major, KV 245 (1776) (5') Allegro Church Sonata nr. 15 in C Major, KV 328 (1779) (5') Allegro Church Sonata nr. 17 in C Major, KV 336 (1780) (5') Allegro JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) Fantasia & fugue c-moll, BWV 537 (10') VASYL BARVINSKY (1888-1963) String Quartet g-moll (1941) (12') Theme and variations Scherzo Andante Finale MYROSLAV SKORYK (1938-2020) Melody (1982) (5') JOSEF GABRIEL RHEINBERGER (1839-1901) Suite for Organ and Strings op. 149 (25') Con moto Thema mit Verändungen Finale
|
fredag, 30.6.2023 kl 12:00, Mariehamn, St. Görans kyrka MATTIAS WAGER, orgel, Stockholm, Sverige JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) Preludium och fuga D-dur, BWV 532 (11') GUSTAF BJARNEGÅRD (1907-1990) Kom, helge Ande, till mig in (trad. melodi från Dalarna) CARL UNANDER-SCHARIN (* 1964) Ur Suite processionis (2021): Aria Processionis I Inventio Processionis (Myrstack som i en dröm) Barcarole Processionis HELENA MUNKTELL (1852-1919) Ur Dalasvit op 22 (orgelbearbetning: M. Wager): Förspel (Kyrkfärd) Andante (Siljan – kyrkbåtarna draga förbi) JOSEPH JONGEN (1873-1953) Toccata op. 104 (5')
|
fredag, 30.6.2023 kl 20:00, Saltvik, Sta Maria kyrka CHARLIE ANDREWS, orgel, London, Storbritannien JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) Prelude & fugue in C, BWV 547 (10’) Trio sonata no 3, BWV 527 (15’) Andante Adagio e dolce Vivace Concerto in G, BWV 592 (8’) Allegro assai Grave Presto JOHANNES BRAHMS (1833-1897) "Herzlich tut mich erfreuen" (3‘) CHARLES VILLIERS STANFORD (1852-1924) Prelude in D minor op.105 no 6 (5’) Prelude in F op.101 no 4 (3’) MAX REGER (1873-1916) Benedictus op.59 no 9 (6’) ANTON HEILLER (1923-1979) Tanz-toccata (7’)
|