program 1996-2000 |
. |
1996 |
|
ÅLANDS XXII ORGELFESTIVAL |
||
söndag 23.6 |
11:00 |
Festhögmässa |
Mariehamn |
Erik Håkans, celebrant (AX) Henrik Östman, orgel (AX) |
måndag 24.6 |
15:00 |
Presentation av gamla orglar |
Eckerö, Geta |
Sirkka-Liisa Gripentrog (FIN) Helmut Gripentrog (FIN) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Henryk Gwardak (AX) |
|
tisdag 25.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Vincent Warnier (F) |
onsdag 26.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Finström |
Andrzej Chorosiński (PL) Erik Lundkvist (S) |
torsdag 27.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Saltvik |
Andrzej Chorosiński (PL) |
fredag 28.6 |
15:00 |
Barnkonsert |
Mariehamn |
Markus Wargh (FIN) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Sund |
Markus Wargh (FIN) |
|
lördag 29.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Jomala |
Henrik Östman, orgel (AX) Åke Hillar, trumpet (AX) |
. |
1997 |
|
ÅLANDS XXII ORGELFESTIVAL |
||
söndag 22.6 |
11:00 |
Festhögmässa |
Saltvik |
Stefan Snellman, celebrant (AX) Henryk Gwardak, orgel (AX) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Finström |
Midori Oshima (J) |
|
måndag 23.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Andrew Canning (S) |
tisdag 24.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Saltvik |
Midori Oshima (J) |
onsdag 25.6 |
12:00 |
Lunchmusik |
Mariehamn |
Midori Oshima (J) |
20:00 |
Konsert |
Sund |
Nordiska barockensemblen |
|
torsdag 26.6 |
20:00 |
Konsert |
Jomala |
Krooger Frauenchor (D) Laida Zech, dirigent (D) David Pearson, orgel (UK) |
fredag 27.6 |
15:00 |
Barnkonsert |
Mariehamn |
Vincent Warnier (F) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Vincent Warnier (F) |
|
lördag 28.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Maija Lehtonen (FIN) |
. |
1998 |
|
ÅLANDS XXIV ORGELFESTIVAL |
||
söndag 21.6 |
14:00 |
Mässa med "Klassiska koraler" |
Jomala |
Stefan Snellman, celebrant (AX) Kaj-Gustav Sandholm, orgel (AX) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Finström |
Katrin Meriloo (EST) |
|
måndag 22.6 |
13:00 |
Föredrag |
Mariehamn |
Claes Holmgren (S) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Claes Holmgren (S) |
|
tisdag 23.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Erik Boström (S) |
onsdag 24.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Roman Perucki (PL) |
torsdag 25.6 |
20:00 |
Konsert |
Jomala |
Judit Leitaité, mezzosopran (LT) Leopoldas Digrys, orgel (LT) |
fredag 26.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Saltvik |
Leopoldas Digrys (LT) |
lördag 27.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Henrik Östman (AX) |
. |
1999 |
|
ÅLANDS XXV ORGELFESTIVAL |
||
söndag 27.6 |
11:00 |
Orgelmässa |
Mariehamn |
Stefan Snellman, celebrant (AX) Ulf Samuelsson, orgel (S) |
20:00 |
Konsert |
Jomala |
Matteus symfoniorkester (S) Gunnar Julin, dirigent (S) Henryk Gwardak, orgel (AX) |
|
20:00 |
Orgelkonsert |
Föglö |
Erik Lundkvist (S) |
|
måndag 28.6 |
13:00 |
Barnkonsert |
Mariehamn |
Erik Lundkvist (S) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Erik Lundkvist (S) |
|
tisdag 29.6 |
12:00 |
Föredrag "Restaurering av klassiska orglar" |
Mariehamn |
Jan-Olof Grönlund (S) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Naji Hakim (F) |
|
onsdag 30.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Saltvik |
Daniel Thomas (CH) |
torsdag 1.7 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Henrik Östman (AX) |
fredag 2.7 |
12:00 |
Orgelmusik och orgelpresentation |
Mariehamn |
Kaj-Gustav Sandholm (AX) |
22:00 |
Konsert |
Sund |
Kammarkören Dominante (FIN) Seppo Murto, dirigent (FIN) Markus Malmgren, orgel (FIN) |
|
lördag 3.7 |
20:00 |
Konsert |
Finström |
Esbo Motettkör (FIN) Markus Malmgren, dirigent, orgel (FIN) |
söndag 4.7 |
12:00 |
Festhögmässa |
Sund |
Ärkebiskop em. Gunnar Weman (S) Esbo Motettkör (FIN) Markus Malmgren, orgel (FIN) Kammarkören Dominante (FIN) Seppo Murto, dirigent (FIN) |
. |
2000 |
|
ÅLANDS XXVI ORGELFESTIVAL |
||
söndag 25.6 |
11:00 |
Orgelmässa |
Mariehamn |
Stefan Snellman, celebrant (AX) Andrew Canning, orgel (S) |
måndag 26.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Saltvik |
Andrew Canning (S) |
tisdag 27.6 |
13:00 |
Barnkonsert |
Mariehamn |
Ulf Samuelsson (S) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Ulf Samuelsson (S) |
|
onsdag 28.6 |
20:00 |
Konsert |
Jomala |
The Musicke roome (GB) Lucinda Moon, barockviolin (GB) Keren Bruce, viola da gamba (GB) Urban Westerlund, cembalo (GB) |
torsdag 29.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Mariehamn |
Håkan Wikman (FIN) |
fredag 30.6 |
20:00 |
Orgelkonsert |
Finström |
Markus Malmgren (FIN) |
lördag 1.7 |
12:00 |
Lunchkonsert |
Mariehamn |
Julian Gembalski (PL) |
20:00 |
Orgelkonsert |
Föglö |
Julian Gembalski (PL) |
|
20:00 |
Konsert "Bach 2000" |
Sund |
Håkan Wikman, orgel (FIN) Johan von Schantz, cembalo (FIN) Thomas Nunez, cello (FIN) |